Okulumuzda Dünya Kadınlar Günü...

Okulumuz Felsefe Kulübü öğrencileri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü iki etkinlik ile andılar. 6 Martta İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformunun değerli öğretmen ve öğrencilerini okulumuzda ağırlayarak Doç.. Dr. Çiğdem Yazıcı’nın Cinsiyeti Yeniden Düşünmek konulu seminerini izleyip tartıştılar. 8 Martta ise Felsefe Kulübü öğrencilerinin hazırladığı tartışma ortamında tüm okulumuz öğrencileri fikirlerini belirtme fırsatı buldular.

6 Martta İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformu öğrencileri okulumuza Cinsiyeti Yeniden Düşünmek konulu seminere katıldılar. Semineri Doç. Dr. Çiğdem Yzıcı gerçekleştirdi. Bu seminerin hepimiz adına çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Özellikle de benim. Çünkü ben sadece 6 yıldır Türkiyedeyim ve ben gelmeden önce olan olaylar ile de çok ilgilenmemiştim. Oysa ki o sempozyum sırasında bir çok olayı öğrendim ve ben tartışmasam da diğerlerinin tartışmalarını dinledim.

8 Martta ise kendi okulumuzda Felsefe Kulübü olarak sunum ve tartışma içeren bir gösteri gerçekleştirdik. Dünya da gerçekleşen bazı 'toplumsal kadın düşüncesini anlatan olayları, Türkiye’de insanların 'kadın olmak' düşüncelerini anlatan video ve Sezen Aksu'nun aslında bu bütün temaları barındıran bir şarkısını 'Ünzile'yi dinlettirip , soru cevap şeklinde tartışmaları olmasını sağladık. Bizim için önemli olan bir durum vardı, Esayan 50. yıl mezunlarının da orda bulunması idi ve tabii ki bu bizi biraz daha fazla heyecanlanmamızı sağlıyordu. Ben sorulara cevap gelmeyeceğini ve istediğimiz sonucu alamayacağımızdan korkuyordum fakat tam tersi beklediğimizden daha fazla tepki ortaya çıktı. Böyle bir sunuma dahil olduğum, yardım edebildiğim ve az da olsa yaşıtlarımızın düşüncelerinde etkili olduğumuz için mutluyum.
Ella Yenokyan