Dünya Felsefe Günü'nü kutladık...

19 Kasım 2018 Pazartesi günü okulumuz Felsefe Kulübü "Dünya Felsefe Günü" kutlaması için Robert Koleji'ndeydi.

Bugün Robert Koleji'ne Felsefe Kulübü olarak beden, birey ve toplum üçlüsünü konuşmaya geldik. Her zamanki gibi ortam harikaydı. İnsanlar oluşturulan atölyelerde düşünceleri açıkça ifade edebiliyordu. Üzerinde düşündüğüm birçok şeye kendi çapımızda açıklık getirmeye çalıştık, atölyem ile birlikte. Bedenimiz üzerinde söz hakkımız olup olmadığına, güzellik algısının dayatmalarına, güzellik algısının bireyleri içine soktuğu duruma ve daha bir çok şeye değindik. Çıkarımlarıma gelirsem bedenimiz üzerinde söz hakkımız yok denecek kadar az, içinde yaşadığımız bu toplumda. Ve her geçen günde var olan o azıcık söz hakkımız da yerini sessizliğe bırakmakta, iktidarın dayatmalarına boyun eğmekteyiz. Bizler değişmekteyiz. Ama bu değişimin hangi yönde olacağı bizim elimizde. Bizler boyun eğmemeyi öğrenmeli, doğruya odaklanmalıyız. İşte bunu yaptığımız zaman köklü bir değişim olacak. Ve bu hem ruhsal açıdan, hem bedensel açıdan bizi etkileyecek, bizi algıların doğrusundan uzaklaştıracak ve tepeye çıkaracak. Bilirsiniz ki tepeden her şey daha nettir ve göz önündedir. Bu insanlığın büyük bir devrimi olacak.

Maria Umuç

Bugün felsefe kulübü olarak Robert Koleji'ne gittik. Orada birey, toplum, beden ve biyopolitika hakkinda tartıştık. Ne yalan söyleyim ilk başka biraz çekingen yaklaşmıştım. Fakat sonradan alıştıkça rahatça fikirlerimi dile getirebildim. Tanımadığımız baska insanlarla ayni sinifta olmak sosyal açıdan bence güzeldi. İşin özü verimli ve eğlenceli bir gündü. karin demirci
Bugün felsefe kulübü olarak Robert Koleji'ne gittik ve orada biyopolitika, beden, birey ve toplum konuları hakkında tartıştık. Atölyedeki herkes gayet rahat bir şekilde fikirlerini dile getirebildi. Bence bizim fikirlerimiz için çok verimli bir çalışmaydı.

Mirey İntiba

Bu gün felsefe kulübü olarak Robert Koleji’ne gittik. Gayet verimli geçti. Konularımız biyopolitika, beden, toplum, ve bireydi. Atölyedeki arkadaşlarımın konuyla ilgili düşünceleri benden fazlaydı. Sonra ötenazi, güzellik gibi kavramlar hakkında da tartıştık. Herkes çok rahatça fikirlerini dile getirebiliyordu. Bu benim çok hoşuma gitti. Genel olarak güzel bir gün geçirdim ve düşüncelerim de değişti.

Talia Barış

Bugün felsefe kulübü olarak Robert Koleji'ne gittik ve orada "biyopolitika, beden, birey, toplumu" konuları hakkında tartıştık. İlk başta korkmuştum aslında ama daha sonra korkulacak bir şey olmadığını, keyifli geçtiğini gördüm. Atölyemde en küçük bendim. Etrafımdakilerin bilgileri, deneyimleri daha fazlaydı. Orada bulunanlardan çok şey öğrendim. Düşüncelerimin uyduğu da uymadığı da oldu. "Güzellik, beden, zihin" gibi kavramların kime göre ne olduğunu tartıştık. Bu tartışmalar sayesinde bize yapılan dayattırmaları, insanların kafasındaki model arama çalışmasını, kusurlarımızı ve benlik unsurlarının aslında nasıl ve ne olduklarını öğrendim. Ve insanlara dayatılanların ruhsal, bedensel etkilerini öğrendim. Aslında yapılan bir çok şeyin yanlış (dayattırma) olduğunu anladım. Bugünkü çalışma sayesinde bir sürü yeni bilgiler edindim.

Maryana Usanmaz

Bugün Felsefe gününü kutlama amacıyla Robert Kolejinin '' İstanbul Liseleri Felsefe Külüpleri Platformu'' adlı etkinliğine katıldık. Orada birey, beden, zihin, biyopolitika, ötenazi, intihar gibi konular ile ilgili tartışmalar yapıldı. İlk başta çok heyecan ve' 'yapamayacağım korkusu' vardı çünkü benim olduğum sınıfta yaş olarak en küçüğü bendim ve çoğunlukla 18-20 arası yaşlarda farklı düşüncelere sahip insanlar vardı. Onların benden daha tecrübeli olma ihtimali olduğu için korkuyordum. Tabii ki sonradan, ortama alışınca ve oradakileri daha iyi tanıyınca ortama çok hızlı uyum sağladım hatta sınıfta en çok konuşanlardan biri de ben oldum. Katıldığımız etkinlik Felsefe ile ilgili olduğu için aslında çok merak ve aynı zamanda da zorluk içeriyordu. Çünkü konu açılınca konuşmalar bitmiyordu ve keşke daha detaylı tartışmalar yapılabilmesi için daha fazla zamanımız olsaydı. Tartışılan konularda ötenazi, bedenimizin kime ait olduğu vs. ile ilgili tam Bi sonuca varamamış olsak bile ki çok güzel bir zaman geçirdik. En önemlisi de yeni insanlar tanıyıp hayata ve etrafımızda olanlara daha farklı açıdan bakmamzı sağladı.

Ella Yenokyan

Bugün felsefe kulübü olarak Robert Koleji'ne gittik. Biyopolitika, beden, birey ve toplum hakkında başka okullardaki çocuklarla tartıştık. Robert'e girer girmez üstümü bir heyecan kapladı. Oraya daha önce gitmeme rağmen garip hissetmiştim. Etrafımdakiler benden yaşça büyük olsa da bu tartışmalara çok güzel katıldım. Bu tartışmalar bana öncelikle düşünmeyi öğretti. Atölyenin başlarında aklıma ilk gelen düşünceyi söylüyordum fakat daha sonra düşünerek konuşmaya başladım. Bunun bana tüm derslerde bana katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ben diğer öğrencilerden olan farkları da düşündüm. Oradaki çocuklar hep bilimsel konuşuyorlardı ve her şeyi bilimsel açıklıyordu. Fakat ben düşünüp bana mantıklı geleni söylüyordum. Özetle bugünün bana çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Beni oraya götüren oyrortlarıma çok teşekkür ediyorum.

Alen Nışan