ECNAIS KONFERANSI...

Özel Esayan Ermeni Lisesi olarak üyesi olduğumuz Türkiye Özel Okullar Derneği’nin ev sahipliğinde 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “ECNAIS” ( Avrupa Birliği Ulusal Özel Okullar Birlikleri Derneği) konferansına katıldı.

12. sınıf öğrencilerimizden Nayiri Büyüksimkeşyan ve Liana Cingöz okulumuzu bu konferansta temsil etti.Kendilerine okulumuz İngilizce öğretmenlerinden Talar Elagöz Bedikoğlu eşlik etti.
Ana teması ‘ Avrupa’da özel okulların geleceği ve öğrenci katılımı’ olan bu konferansın bir özelliği ise ilk defa öğrencilerin sunucu, dinleyici ve tartışmacı olarak katılım göstermesi oldu.
İstanbul’ dan 8 farklı okulun ve Finlandiya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Portekiz , Danimarka, Yunanistan, Bulgaristan gibi 13 AB üyesi ülkelerinden öğretmen, yönetici ve öğrencilerin katıldığı konferansın ilk gününde tüm öğrencilerin birbirini tanımasına yönelik etkinlikler yapıldı. Daha sonra gruplar halinde öğrenciler ‘İdeal okul nasıl olmalı? Okullarda öğrenci katılımı nasıl arttırılır? Okul hayatına kendinizi dahil hissediyor musunuz?’ gibi soruları tartışıp ve fikir alışverişinde bulundular. Bütün bu çalışmaların İngilizce olması ise tüm öğrenciler için güzel bir tecrübe oldu.

11 Nisan 2019 günü tüm misafir öğrenci ve öğretmenler “Sepetçiler Kasrı” nda buluştu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katılım gösterdiği toplantıda tüm konuşmacılar eğitimde bir çok alanda öğrenci katılımının merkez olması gerektiğini vurgulayıp, bazı okullarda gerçekleştirilen uygulamalardan bahsettiler. İlerleyen saatlerde ise her ülkeyi temsilen iki öğrenci iki oturumluk panel düzenledi.Bu panellerde kendi okullarında yapılan uygulamalardan ve dileklerinden bahsedip kendilerine yöneltilen soruları cevapladılar. Son olarak ise İstanbul’dan da katılan öğrenciler okullarını tanıtan sunumları paylaştılar.

12 Nisan Cuma günü ise okul ziyaretleri gerçekleşti.Okulumuzu gezen, eğitim sistemimizi,ders işleyişimizi ve Ermeni kültürünü merak eden misafirlerimizle güzel paylaşımlarda bulunma imkanı bulduk.Kendileri için ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımıyla bir program hazırlandı. Okulumuzdan çok güzel anılarla ayrıldıklarını ifade eden yabancı misafirlerimizle birlikte geçirdiğimiz bu gün hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz için de güzel bir anı oldu.