Felsefe Kulübümüz Hisar Okullarında…

Felsefe Kulübümüz, 7 Aralık 2019 Cumartesi Günü, İnsan Hakları açısından Eğitim Hakını tartışmak üzere Hisar Okullarındaydı. Öğrencilerimiz, Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı İoanna Kuçuradi ile tanışma ve kendisini dinleme fırsatı elde ettiler. Daha sonra her bir öğrencimiz seçtikleri atölyelerde moderatörler eşliğinde çalıştılar.
Felsefe Kulübü olarak 7 Aralık 2019 tarihinde Hisar Okullarında düzenlenen insan hakları ile ilgili çalışmaya katıldık. Ben 5. Atölye'de "Eğitim toplumu değiştirir mi?" üzerine çalıştım. Eğitim hakkında görüşlerimizi sunduk bizi yöneten hocamız işi eğlenceli kılarak topu konuşmak isteyene atarak konuşmamızı sağladı insan ve hayvan hakları hakkında tartıştık ve birkaç animasyon izleyip yorumladık.

Elen Vartanyan
9/A

7 Aralık 2019 tarihinde, İnsan Haklarını tartışmak için Hisar Okullarına gittik. Ben 2. yani Eğitim Ütopyaları ve Alternatif Okullar atölyesindeydim. Benim için değişik bir deneyim oldu. Etkinliğimize eğitimi ilk kim açıklamıştır sorusuyla başladık. Çoban, çoban köpekleri ve sürü benzetmeleri ile eğitimi inceledik. Çobanların bilgeli ve cesaretli olmaları, çoban köpeklerinin cesaretli olmaları, sürülerin ise ticaret yetenekleri olmalarının üzerinden tartıştık. Bir insana temel dersler olarak matematik, biyoloji, beden eğitimi, sanat (müzik, resim vs.) ve felsefenin öğretilmesi gerektiğini konuştuk. Matematik; hayatımızın her yerinde olduğu için, biyoloji; kişinin kendisini tanıması için, beden eğitimi; kişinin kuvvetli olması için, felsefe; kişinin düşünbilmesi için gerekli olduğunu düşündük. Duygunun da eğitilmesi gerektiğini konuştuk. En son olarak okulların temel dersleri, üretim için değil bireyin "insanlaşması" için vermesi gerektiğini konuştuk.

Letisya Şarklı
9/B

7 Aralık 2019 tarihinde,insan haklarını tartışmak için felsefe kulübü olarak Hisar Okullarına gittik.Hepimiz gruplara ayrıldık ve belirli konular seçtik.Ben Eğitim Ütopyaları ve Alternatif Okullarını ele alan grubu .Öncelikle eğitim ütopyalarını tartıştık. Eğitim için okulun gerekli olup olmadığını tartıştık, karşılaştırmalar yaptık. Daha sonra "Kaptan Fantastik" filmi izledik ve film hakkında konuştuk.Bana göre çok güzel geçti ve sınıfımız çok aktifti o yüzden sıkılma diye bir durum olmadı.

Flora Kharatyan
9-B